Matt Weik’in Şizofreni

olanlara yardımcı olur

Ulusal Akıl Hastalığı İttifakı, şizofreni “bir kişinin net bir şekilde inanma, duyguları ele alma, kararlar verme ve başkalarıyla ilişki kurma yeteneğine müdahale eden ciddi bir akıl hastalığı olarak tanımlar. Amerikalıların yaklaşık% 1’ini etkileyen karmaşık, uzun süreli bir tıbbi hastalıktır. ” Şizofreniden deneyimleyen birçok insan, düşüncelerini toplamanın yanı sıra, bellekle ilgili sorun, konsantrasyon kaybı, görevleri tamamlama sorununun yanı sıra ortaya çıkarmayı zorlaştırdıkları biliş problemleri vardır. Halüsinasyonlar ve sanrılar da aynı şekilde bu hastalığın son derece gerçek semptomlarıdır. Şizofreni ile yaşamak yapılabilir olsa da, kardiyovasküler egzersizin bu hastalık ile bağlantılı semptomları azaltabileceğini gösteren yeni bir araştırma çalışması.

Genetiğe ek olarak, bileşik kullanım/istismar, beyin kimyasında modifikasyon, çevresel değişiklikler gibi şizofreni ile doğrudan ilişkili bir dizi tetikleyici vardır. Şizofreniden muzdarip olanların tedavisi yaygın olarak anti-psikotik ilaçlar ve psikoterapidir. Genel olarak, halüsinasyonların yanı sıra hastalıktan muzdarip olanları yaygın olarak rahatsız eden sanrılar ilaçla yönetilebilir, ancak biliş parçası hala tedavi edilmez. Bu hala onları kötü hafıza, konsantrasyon eksikliği ve diğer bilişsel işlev kaybı ile bırakır. Ancak şimdi Manchester Üniversitesi, bu şizofreniden deneyimleyenlerin biraz rahatlama sağlamak için bir yöntem keşfetti.

Bir araştırmacı, “Bilişsel açıklar, özellikle sorunlu olan şizofreni bir unsurudur. İyileşmeyi engelliyorlar ve insanların sosyal durumların yanı sıra işlerde işlev görme yeteneğini olumsuz etkiliyorlar. Ayrıca, şizofreni için mevcut ilaçlar bozukluğun bilişsel eksikliklerini tedavi etmez. Hastalığın bu unsurlarını tedavi etmek için yeni yöntemler arıyoruz ve şimdi araştırma çalışması aşamalı olarak fiziksel egzersizin bir çözüm sağlayabileceğini düşündürmektedir. ”

10 farklı bağımsız klinik çalışmadan 385 şizofreni ile bilgi toplanmıştır. Keşfettikleri şey, bir şizofrenin tedavisinin bir parçası olarak aerobik aktivitenin dahil edilmesinin, genel beynin sadece ilaçlardan daha fazla çalışmasını geliştirmesiydi. 12 hafta kadar biraz, şizofreniden muzdarip bireylerle aerobik (kardiyovasküler) egzersiz kullanımı beyin işleyişlerini önemli ölçüde artırabildi. Araştırmacılar da benzer şekilde, şizofreniden özel bir kardiyovasküler aktivite yapabildiğini keşfettiler, sonuçların bilişin iyileştirilmesi için çok daha iyi olduğunu keşfettiler.

Araştırma çalışmasından bir başka alıntı, “Bu bulgular, şizofreni ile bağlantılı nörokognitif eksiklikleri tedavi etmek için fiziksel egzersizin kullanılmasını destekleyen ilk büyük ölçekli kanıtları sunmaktadır. Hastalığın en erken aşamalarından egzersiz kullanmak, uzun süreli sakatlık olasılığını azaltabilir ve hastalar için tam, pratik iyileşmeyi kolaylaştırabilir. ” Kardiyovasküler eğitim, bu bireyleri şizofreni ile bağlantılı semptomlardan tamamen ortadan kaldırmazken, en azından ilaç ve psikoterapi ile entegre edilmişse, genel yüksek yaşam kalitesine sahip olmalarını sağlayacaktır.

Kaynak:
Joseph Firth ve ark. Aerobik egzersiz şizofreni hastalarında bilişsel çalışmayı geliştirir: sistematik bir değerlendirme ve meta-analiz. Schizofreni Bülten, Ağustos 2016 doi: 10.1093/schbul/sbw115

olanlara yardımcı olur Ulusal Akıl Hastalığı İttifakı, şizofreni “bir kişinin net bir şekilde inanma, duyguları ele alma, kararlar verme ve başkalarıyla ilişki kurma yeteneğine müdahale eden ciddi bir akıl hastalığı olarak tanımlar. Amerikalıların yaklaşık% 1’ini etkileyen karmaşık, uzun süreli bir tıbbi hastalıktır. ” Şizofreniden deneyimleyen birçok insan, düşüncelerini toplamanın yanı sıra, bellekle ilgili sorun, konsantrasyon…

Leave a Reply

Your email address will not be published.